JellyPages.com

Pazartesi, Haziran 26, 2006

Bañera/ Küvet...

''Kanlı Noel'' olarak tarihe geçen seneyi ve Kıbrıs'ta, Kumsal Mahallesi'ndeki evde yaşananları çoğunuz biliyor olmalısınız. Ayrıntıları bilmeyenler belki vardır ama en azından bu fotoğraf kalmıştır belleklerde diye düşünüyorum. İşte ben o banyoya girdim, o küvetin yanına kadar gittim. Boştu küvet, hafif sararmış fayanslarıyla banyonun kapısında donup kalan bana bakıyordu, hiçbirşey konuşmadık, öylece bakıştık karşılıklı. Sonra ben geri geri yürüyerek çıktım o banyodan, belki de aslında çıkamadım, orada kaldım. O ev yani bugünün ''Barbarlık Müzesi'' ve o banyonun bugünkü fotoğrafları çok yakında, ''Tırmık İzi''nde... Posted by Picasa

6 yorum:

b a v e r dedi ki...

çocukluk hafızama bir kere girmiş bu kare...çıkmıyor ki...kelimeler yetersiz..sessizce yutkunuyorum

Handan Demiralp dedi ki...

Evet değerli dostum; benim dünyaya gelişimden iki sene evvel yaşanan bu acı hadiseyi ben de sizin gibi çocukluk zamanlarımdan bu kare ile hatırlardım, Dr.Binbaşı Nihat İlhan'ın ailesinden geriye kalanlarla ve o evle ancak bu yaşımda tanıştım. Susuyor insan, bir süre öylece kalıyor ve bu normal. Aslolan o zamana gidip gerçekten neler olup bittiğini ve bu olayları hazırlayan sebepleri araştırma isteği uyandırması ki içine bir giren zor çıkar, benim gibi yani. Sevgimle...

Ayn dedi ki...

Dünya'ya sürülen bu utanc ne yazik ki hala devam ediyor.Gözlere inen bu perde ne kadar kalin ki, seneler gecmesine ragmen.Birileri,cikarlar ugruna hala göremiyor.Hislerinizi paylasiyorum.O aciyi görerek bende yasadim.Vatan'nin bir kösesinden o yavru vatan topraklarinin isiklarini bu evlatlar gördügü müddetce.Kardeslerimiz bir daha bu acilari yasamiyacaklardir.Ben kendi adima söz veriyorum.

Sayg.

ayda dedi ki...

Handan Hanım
Siz ve bizler o günleri hatırladıkça hala etkileniyor haldeyken ,o toprağın asıl sahibi olan halk geçmişi unutup başka saflarda bulunmaktan rahatsızlık duymuyor.Sizi misafirperverce ağırladıklarından şüphem yok fakat geleceğe dair düşüncelerini sorar iseniz ;yılların mücadelesini kendi adlarına yapan başka insanları suçladıklarını ve bir an önce onlardan kurtulmak istediklerini duyacaktınız.
Geçmişte olan olayların sebebini araştırmak ve ortaya çıkarmak şu an ki durumu ve zihniyeti çözmeye yeterli değil hatta gereksiz.
Bizlerin hala içini ürperten olaylar ,oradaki bir avuç insan dışında ders alınası bir durum değil.Bilakis işgalcilerin(bizlerin!) haksızca ülkelerine gelip yerleşmeleri için bir sebep.
Bu yüzden kendilerini Kıbrıslı niteleyen insanlara bundan sonra ki mücadelelerinde başarılar dilerim.Umarım Rumlarla birlikte Avrupa Birliği vatandaşı olma hayallerine kavuşabilirler!

Handan Demiralp dedi ki...

Değerli Ayda hanım; sordum oradakilere, birbirinden farklı birçok düşünce dile getirildi ve ben hepsini önyargısız dinledim. Geleceğe dair düşünceleri içinde tarihi suçlayan unsurlar vardı ama Türkiye'den ve Türklerden kurtulmak gibi bir dilek sezmedim. Kaldı ki; Kuzey Kıbrıs Türkleri istedikleri takdirde iki vatandaşlık hakkına sahip olabiliyor ve Rum tarafına rahatça geçiyorlar, alış veriş yapıyor, hastanelerden faydalanıyor, gezip dolaşıyorlar. İngiliz vatandaşı olanlar da var. Sınırdan öteye Türkiye'li Türk ve gazeteci olduğum için geçemeyen bendim. AB tarafını önemsediklerini sanmam. Fikirlerinize saygılıyım ama ben orada incinmedim, sevgimle...

vintage biscuit dedi ki...

insanlarin canavara donustukleri zamanlardan / tarihlerden / anlardan kare